Pořad Kyberšikana – 4. a 5. třída

Kyberšikana neboli využití informační a komunikační technologie, jako jsou počítače, tablety, mobilní telefony, sociální sítě, emaily apod., k ublížení druhému. Právě tomuto tématu byla věnována přednáška, které se v pátek 7.12 2018 účastnili žáci 4. a 5. třídy. Kyberšikana se možná netváří tak závažně jako její klasická podoba, ale opak je pravdou, kvůli její menší nápadnosti a pocitu anonymity, dává agresorovi větší odvahu zkoušet drsnější formy útoků. Agresor se schovává za obrazovkou, a to znamená, že nezáleží na jeho věku, pohlaví, síle, jako tomu je v reálném světě. Kyberšikana může vzniknout, ale i z pouhého žertu, neboť přes síť nevidíme, jak na naše narážky protějšek reaguje a zda způsobují bolest.

Žáci zhlédli několik videí, kde získali rady o tom, jak jednat v případě, že by se stali oběťmi, nebo jak pomoci někomu jinému. Následně tyto nabyté vědomosti uplatnili ve skupinové práci, kde řešili modelové situace týkající se kyberšikany.

Dalším tématem, které se týkalo moderních technologií, bylo sdílení našeho soukromí.  Technologie nám sice v mnohém pomáhají, musíme být ale opatrní, neboť i zde na nás může číhat nebezpečí. Zejména bychom měli zvážit, komu prozradíme své osobní údaje, jako je bydliště, telefonní číslo, datum narození apod. neboť tyto informace mohou ostatní zneužít. Na internetu sdílíme také své emoce, fotografie a další, nutné je ale uvědomit si, že to co na internetu jednou zveřejníme, již nelze vzít zpět.

Celá akce byla velmi užitečná, neboť žáci se dozvěděli, jak postupovat v těchto závažných situacích. Navíc počet útoků bohužel neustále stoupá a prevence je vždy nejlepší obranou.

Mgr.Nikola Kubná

48363933_367641703798798_6809223146575495168_n.jpg